K sociálnímu pojištění
Kromě změn v dohodách o provedení práce a zvýšení minimálních záloh, o kterých jsme Vás již informovali, dochází od 1. 1. 2025 i v oblasti sociální pojištění také k dalším změnám. Přehled vybraných nejdůležitějších změn Vám dnes přinášíme.
Sleva pro pracující starobní důchodce
Pracujícímu starobnímu důchodci, který uplatní slevu, bude snížena sazba odvodů na sociální zabezpečení o 6,5 % procentní bodu. Uplatnit slevu mohou pouze osoby, které jsou po celý měsíc starobními důchodci (s výjimkou měsíce, v němž dojde k úmrtí této osoby) a zároveň pobírají důchod v plné výši.
Pokud tyto skutečnosti doloží zaměstnavateli, zaměstnavatel bude od tohoto okamžiku uplatňovat při výpočtu sociálního pojištění slevu. Slevu nelze prostřednictvím zaměstnavatele uplatnit zpětně. V takovém případě mají zaměstnanci možnost požádat o vyplacení slevy přímo Správu sociálního zabezpečení, a to ve lhůtě 5 let od vzniku nároku na slevu.
Za výše uvedených podmínek mohou uplatnit slevu pro pracují starobní důchodce také OSVČ. Slevu mohou uplatnit formou snížení zálohy (již od ledna 2025), nebo v rámci podaného přehledu o příjmech a výdajích za rok 2025, nebo zpětně požádat o vyplacení slevy přímo Správu sociálního zabezpečení ve lhůtě 5 let od vzniku nároku na slevu.
Nárok na slevu mají i starobní důchodci registrovaní v režimu paušální daně. Ti mohou slevu uplatnit pouze prostřednictvím žádosti u Správy sociálního zabezpečení opět ve lhůtě 5 let od vzniku nároku na slevu.
U pracujících starobních důchodců nedochází od 1. 1. 2025 ke zvýšení vyměřovacího základu na důchod (tzv. „práce na procenta“), bez ohledu na to, zda využívali slevu na sociálním pojištění.
Zvýšení sazby pojistného u rizikových zaměstnání
U zaměstnání patřících do 4. rizikové kategorie podle zákona o ochraně veřejného zdraví (např. horníci, pracovníci v galvanovnách nebo svářeči manganu) dochází ke zvýšení sazby odvodu zaměstnavatele na sociální pojištění. Sazba pojistného se od roku 2025 zvyšuje na 26,8 %. Sazba bude dále postupně růst až na 29,8 % od roku 2028. Tito zaměstnanci budou moci podle doby odpracované v takovém zaměstnání odejít až o 5 let dříve do starobního důchodu.
Změny u OSVČ
- Nové OSVČ (které v 5 letech před zahájením činnosti nepodnikali) nemusí v kalendářním roce zahájení činnosti a v následujícím kalendářním roce platit zálohy na sociální pojištění. Sociální pojištění mohou jednorázově doplatit až po podání přehledu o příjmech a výdajích.
- OSVČ, které si dobrovolně hradí nemocenské pojištění, mají nově nárok na ošetřovné.