Bezúplatné příjmy
v dnešní aktualitě bychom vás rádi upozornili, že nedávno byl zástupci Generálního finančního ředitelství a Komory daňových poradců projednán příspěvek týkající se daňových dopadů bezúplatných příjmů. Protože z našich zkušeností víme, že tato problematika se může týkat mnohých z vás, dovolte nám krátké shrnutí závěrů tohoto příspěvku.
V případě, že poplatník obdrží bezúplatný příjem (např. obdrží bezúročnou zápůjčku, nebo mu je bezplatně vymalována kancelář), vzniká mu povinnost zvýšit základ daně z příjmů o hodnotu obdrženého bezúplatného příjmu. Zároveň však má možnost snížit si základ daně z příjmů o stejnou částku, pokud takto získaný příjem použije k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. V případě výše zmíněné bezplatné výmalby kanceláře, která je používána pro činnost firmy, je prokazování těchto skutečností snadné. Složitější je však takové prokazování u prostředků získaných bezúročnou zápůjčkou. Tyto finanční prostředky jsou nejčastěji připsány na bankovní účet poplatníka, ze kterého mohou být hrazeny jak daňové, tak i nedaňové výdaje. V tomto případě Generální finanční ředitelství trvá na tom, že poplatník, který si chce takto snížit základ daně, musí prokázat, že tyto finanční prostředky použil v plné výši na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.
U zápůjček bychom zůstali déle, protože jsou (nejen) mezi spojenými osobami často poskytovány. Pro zjednodušení jsou níže popsány jednotlivé varianty:
A) Zápůjčky mezi spojenými osobami
1) Úročená zápůjčka
a) Věřitel - Povinnost zdanit fiktivní úrokový příjem ve výši obvyklého úroku (s výjimkou situací, kdy je věřitelem společník společnosti, fyzická osoba nebo daňový nerezident). Věřitel tedy v případě poskytnutí úročené zápůjčky spojené osobě zdaňuje příjem z úroků ve výši obvyklé úrokové sazby, přestože byla sjednána odlišná úroková sazba. Výše uvedené samozřejmě platí pouze za předpokladu, že se sjednaná úroková sazba odlišuje od úrokové sazby v obvyklé výši.
b) Dlužník - Žádné daňové dopady.
2) Bezúročná zápůjčka
a) Věřitel - Žádné daňové dopady.
b) Dlužník - Dlužníkovi (s výjimkou situace, kdy společnost dluží svému společníkovi) vzniká majetkový prospěch. Pokud je tento majetkový prospěch vyšší než 100 000 Kč (výše obvyklého úroku), podléhá zdanění (s možností uplatnění současně do výdajů za podmínek viz výše). Pokud je majetkový prospěch dlužníka z takto poskytnuté bezúročné zápůjčky nižší než 100 000 Kč, je od daně osvobozen.
B) Zápůjčky mezi NEspojenými osobami
1) Úročená zápůjčka
a) Věřitel - Žádné daňové dopady.
b) Dlužník - Žádné daňové dopady.
2) Bezúročná zápůjčka
a) Věřitel - Žádné daňové dopady.
b) Dlužník - Dlužníkovi vzniká majetkový prospěch. Pokud je tento majetkový prospěch vyšší než 100 000 Kč, podléhá zdanění (s možností uplatnění do výdajů za podmínek viz výše). Pokud je majetkový prospěch dlužníka z takto poskytnuté bezúročné zápůjčky nižší než 100 000 Kč, je od daně osvobozen.