Cs En De

Pohledávky

Součástí nadcházejících uzávěrkových prací je mimo jiné inventarizace pohledávek a rozhodování, jak naložit s těmi, které už jsou nějakou dobu po splatnosti.


S účinností od 1. 1. 2011 byla do zákona o daních z příjmů zavedena změna v oblasti pravidel pro odpis pohledávek, při jejichž dodržení je odpis pohledávky daňově uznatelným nákladem. Od tohoto data je možné daňově odepsat i pohledávku, ke které nebyly tvořeny zákonné opravné položky, pokud jsou splněny všechny následující podmínky:


o Nákladem je jmenovitá hodnota pohledávky nebo pořizovací cena pohledávky nabyté postoupením, vkladem nebo při přeměně společnosti.
o O pohledávce bylo při jejím vzniku účtováno ve výnosech a takto vzniklý zdanitelný příjem nebyl od daně z příjmů osvobozen.
o Nejedná se o pohledávku nabytou bezúplatně.
o Nejedná se o pohledávku vzniklou mezi spojenými osobami (pro definici spojených osob viz § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů).
o Věřitel je schopen prokázat, že pohledávka právně existuje a je hodnotově nesporná.


Dále musí nastat aspoň jeden z následujících případů:


o Soud u dlužníka zrušil konkurs proto, že jeho majetek je zcela nepostačující a pohledávka byla poplatníkem přihlášena u insolventního soudu a měla být vypořádána z majetkové podstaty.
o Dlužník je v úpadku nebo mu úpadek hrozí, pohledávku pak lze odepsat na základě výsledků insolvenčního řízení.
o Dlužník zemřel a pohledávka nemohla být uspokojena ani vymáháním na dědicích dlužníka.
o Dlužník byl právnickou osobou a zanikl bez právního nástupce a věřitel nebyl s původním dlužníkem spojenou osobou (dle § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů).
o Na majetek dlužníka, ke kterému se daná pohledávka váže, je uplatňována veřejná dražba, pohledávku pak lze daňově odepsat na základě výsledků této dražby.
o Majetek dlužníka, ke kterému se daná pohledávka váže, je postižen exekucí, pohledávku pak lze daňově odepsat na základě výsledků provedení této exekuce.


Z výše uvedeného vyplývá, že od roku 2011 lze daňově odepsat i promlčené pohledávky. Dříve to možné nebylo, neboť k promlčeným pohledávkám nebylo možno vytvářet opravné položky, jejichž tvorba patřila k základním podmínkám daňové uznatelnosti odpisu pohledávky. Při splnění těchto obecných podmínek lze od roku 2011 zároveň daňově odepsat pohledávky za dlužníkem, který je v úpadku nebo jemuž úpadek hrozí, na základě výsledků insolvenčního řízení, pokud byl insolvenční návrh zamítnut pro nedostatek majetku, a to i v případě, kdy věřitel tyto pohledávky do insolvenčního řízení nepřihlásil - bez ohledu na to, zda rozvahová hodnota pohledávky v době vzniku přesahovala 200 tisíc Kč.


Pozor - změna od roku 2012


Od 1. 1. 2012 již opět nebude možný odpis promlčených pohledávek, neboť novela zpět zavádí jako základní podmínku pro daňový odpis pohledávky nutnost tvorby zákonných opravných položek. Výjimkou budou pohledávky, ke kterým nebylo možné zákonné opravné položky tvořit, neboť ještě neuplynulo 6 měsíců po jejich splatnosti nebo se jedná o pohledávku se jmenovitou hodnotou v okamžiku vzniku vyšší než 200 tisíc Kč, ohledně které nebylo zahájeno rozhodčí, soudní nebo správní řízení. Takovéto pohledávky bude možno daňově odepsat i bez vytvoření zákonných opravných položek při splnění ostatních zákonných podmínek.

Vzhledem k výše uvedeným informacím doporučujeme se zamyslet nad řešením nedobytných, případně promlčených pohledávek, protože v letech 2012 a později už bude možná odpis problematických pohledávek méně daňově výhodný.

 

Poslední novinky
4. 9. 2024

Daň z příjmů

Splatnost zálohy.
2. 9. 2024

Daň z nemovitých věcí

Splátka daně.
30. 8. 2024

Bezúročné půjčky společníkům

Změny v daňovém režimu.
7. 8. 2024

Dohody o provedení práce

Další změny.
archiv
© Copyright 2024 ADA, All rights reserved
made by webdesign stuio EpaX