Novela zákona o daních z příjmů
Vážení klienti,
chtěli bychom vás upozornit, že k 15.6.2009 je splatná pololetní záloha na daň z příjmů. Pokud budete potřebovat pomoci s určením její výše, číslem účtu finančního úřadu nebo variabilním symbolem, obraťte se určitě na nás.
Současně bychom vás chtěli informovat, že poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení návrh novely zákona o daních z příjmů. Část změn by měla být účinná ihned po jeho vydání ve Sbírce zákonů. Změny se týkají následujících tematických okruhů:
Zkrácení doby odpisování hmotného majetku zařazeného v 1. a 2. skupině pořízeného v roce 2009 a do 30. června 2010. U majetku zařazeného v první skupině může jeho první vlastník odepsat rovnoměrně bez přerušení 100 % vstupní ceny za 12 měsíců. U majetku zařazeného v druhé skupině může jeho první vlastník odepsat rovnoměrně bez přerušení 100 % vstupní ceny za 24 měsíců. Za prvních 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny hmotného majetku a za dalších bezprostředně následujících 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny hmotného majetku.
Nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku odpisovaného podle výše uvedených pravidel je daňovým nákladem, pokud doba nájmu u hmotného majetku v 1. skupině trvá nejméně 12 měsíců a u hmotného majetku ve 2. skupině trvá doba nájmu nejméně 24 měsíců. Ostatní podmínky daňové uznatelnosti nájemného jsou stejné jako u majetku standardně odpisovaného.
Od daně z příjmů ze závislé činnosti je u zaměstnance osvobozeno nepeněžní plnění vynaložené zaměstnavatelem na jeho odborný rozvoj související s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo nepeněžní plnění vynaložené zaměstnavatelem na rekvalifikaci. Osvobození se nevztahuje na příjmy plynoucí zaměstnancům v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo jako náhrada za ušlý příjem, jakož i na další peněžní plnění poskytovaná v této souvislosti zaměstnancům. Lze použít za zdaňovací období započaté v roce 2009.
Náklady spojené s odborným rozvojem zaměstnanců podle jiných právních předpisů (zejména zákoníku práce) či rekvalifikací zaměstnanců podle jiného právního předpisu upravujícího zaměstnanost jsou daňovým nákladem, pokud souvisejí s předmětem činnosti zaměstnavatele. Lze použít za zdaňovací období započaté v roce 2009.
Daňoví nerezidenti budou mít možnost podat daňové přiznání, ve kterém stanoví základ daně obdobně jako české daňové subjekty, tj. uplatní náklady či výdaje. Srážkovou daň zaplacenou z tohoto příjmu započtou proti výsledné daňové povinnosti.
Za podíly na zisku se nemají považovat rozdíly mezi sjednanými cenami a cenami tržního odstupu a úroky vyhodnocené jako nedaňové podle § 25 odst. 1 písm. w), pokud budou hrazeny daňovému rezidentovi jiného členského státu Evropské unie nebo dalších států, které tvoří Evropský hospodářský prostor.
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě se zvyšuje z částky 10 680 Kč na 11 604 Kč.